Sheinbaum, Meksika’nın ilk kadın devlet başkanı seçildi

Yahudi asıllı olan Claudia Sheinbaum, görevden ayrılan Devlet Başkanı Andrés Manuel López Obrador’un sol eğilimli partisi Morena’nın kurucularından biri.

Meksika’da ilk kez bir kadın seçimlerde devlet başkanı seçildi. Seçimleri kazanan Claudia Sheinbaum ülkenin ilk kadın başkanı oldu. Resmi olmayan ilk sonuçlara göre Sheinbaum, oyların yaklaşık yüzde 60’ına sahip.

Pek çok kişi onu halen başkan olan Andrés Manuel López Obrador iktidarının bir uzantısı olarak görüyor. Obrador, seçim kampanyasında Sheinbaum’u desteklemişti.

Ancak Sheinbaum, Meksikalıları en çok endişelendiren yolsuzluk, güvensizlik ve yüksek suç oranlarından bıkmış bir seçmen kitlesini ikna etmeyi başardı.

Kampanya süresince kendisine yakıştırılan “elitist imajı” yansıtmaktan kaçınan Sheinbaum, kendisini halkın adayı olarak gösterdi.

Analistlere göre geleneksel partilerin yıpranması ve gelecek vaadeden bir rakibinin olmaması Sheinbaum’a seçimi kazandıran ana etken oldu.

CLADUİA SHEİNBAUM KİMDİR?

Yahudi asıllı olan Claudia Sheinbaum, görevden ayrılan Devlet Başkanı Andrés Manuel López Obrador’un sol eğilimli partisi Morena’nın kurucularından biri.

2015’te yüzde 48 oyla Mexico City’nin hükümet başkanı oldu.

Fizik ve ardından enerji mühendisliği eğitimi almış olan Sheinbaum, doktora eğitimi için bir süre Kaliforniya Üniversitesi’nde araştırma yaptı.

Euronews İspanyolca servisinin görüşlerine başvurduğu siyasi analistler Sheinbaum’u seçmenleri ikna etmek için”Morena’nın popülist söylemini benimseyen”, seçimlere iyi hazırlanmış bir aday olarak tanımlıyor.

Siyasi danışman Jordi Sarrión, “Sosyal medya hesaplarına girerseniz, paylaşılan fotoğraflara bakarsanız göreceksiniz, kampanya sırasında kendisini ‘halkın adayı’** olarak gösterdi, bu popülist söylemi satmaya çalıştı” diyor.

Sarrión gibi diğer siyasal iletişim uzmanlarına göre, elitist imajından uzaklaşan Claudia Sheinbaum, “kampanyasını insanileştirmeye” çalıştı ve bundan başarılı oldu.

KAYNAK: AA, EURONEWS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir